Jak nenápadně dobře žít

Chlumany 9. 9. 2013 / Česká vesnice žije. Žije tak, jak tvůrčí, schopní a především aktivní jsou její představitelé – starostové, zastupitelé, místní hasiči, ženy nebo třeba fotbalisté či zahrádkáři.

Toto všechno účastníci pracovního setkání starostů Jihočeského a Plzeňského kraje nad projektem „INVESTIN – Možnosti rozvoje obcí a podnikání na venkově“ v pošumavských Chlumanech dobře vědí. V úžasném prostředí rozkvetlé obecní zahrady KY.BY se sešli lidé, kteří vědí, co a jak dělat, aby se o jejich obci mluvilo, psalo, ale hlavně aby se v ní dobře žilo.

X Terra Group splocne foto 2154

Organizátorem prvního setkání, které by mělo založit tradici výměny zkušeností starostů obou regionů, byla společnost X Terra Group, s. r. o.

2132

Záštitu nad celou akcí převzala a svou odborností a zkušeností obohatila i ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Ing. Hana Hricová.

Hlavní přednášející byla sama hostitelka – starostka Chluman na Prachaticku Ivana Vlková. Dáma, která z nenápadné pošumavské obce za dvě volební období udělala svou aktivitou modelový příklad toho, jak může i malá obec s omezenými prostředky rozkvést a žít bohatý společenský život.

2213

Z její přednášky a následného semináře vyplynulo, jak důležitá je pro český venkov osoba starosty. Ten se totiž může stát spojovacím prvkem, motorem, který inspiruje a motivuje ostatní. Tak, jak se to povedlo v Chlumanech, které se mohou pochlubit nejen nádhernou obecní zahradou plnou kytiček a bylinek, příjemnou školkou a obecním centrem s obchodem, klubovnou a společenským sálem, ale i tradicí obnovené staročeské konopické, masopustu či pravidelnými farmářskými trhy.

2196

Ostatně – účastníci prvního workshopu starostů si domů odvezli bohatý svačinový balíček CHUTNÁ HEZKY. Jihočesky složený z oceňovaných lahůdek místních producentů, hospodařících v Pošumaví v okruhu pár desítek kilometrů kolem Chluman.

Delikatesní salám, křupavá pletýnka, přírodní ovocná šťáva, chutný bílý jogurt. Volary, Vlachovo Březí, Lhenice, Lenora – Vlčí Jámy. To jsou místa, která laik jen obtížně najde na mapě. Ale i tady žijí a tvoří lidé, kteří za svoje řemeslo sklízejí ocenění od odborníků a hlavně od svých zákazníků. Bylo by krásné, kdyby z chlumanského pilotního setkání vznikla skutečná tradice.

Komentáře nejsou povoleny.